En İyi Kombi Markalari

Isıtma gurubu ürünlerinden kombi cihazları, doğalgazı yakarak oluşan ısı ile ısıttığı suyu radyatör peteklerde dolaştırarak mekanları ısıtan cihazlardır. Dünyada bir çok marka kombi üretimi yaparken, ülkemizde faaliyete gösteren kombi markaları hakkında bilgilendirme ve derleme yaparak sizleri bilgilendirmeye yönelik bir paylaşım yapalım istedim. Bu yazımızda kombi, kombi markaları ve tercihler gibi konulara değineceğiz.

Türkiye ısıtma gurubunda faaliyet gösteren doğal gaz kombi markaları şöyle sıralanabilir.

Viessmann, Buderus, Vaillant, Demirdöküm, Alarko, Protherm, Ariston, ECA, Ferroli, İmmergas, Baymak, Termodinamik, Bosch, Baykan, Airfel, Aurer, Arçelik, Beko, Altus, Vessen ve Ditro markalarını sayabiliriz.

Kombi sektörünün Mercedes’i olarak Viessmann’ı gösterebiliriz. Gerek hermetik Vitopend serisi gerekse yoğuşmalı Vitodens serisi ile üst gurupta lider konumunda olan Alman markasıdır. Özellikle villa, dubleks veya büyük işyeri gibi 200 metrekare üzerindeki kullanım alanlarında tavsiye ettiğimiz bir markadır.

Diğer taraftan unutulmaması gereken bir diğer unsur ise, kombi markasından ziyade ısıtma ihtiyacınız ve bu ihtiyaca cevap verecek bir kombi seçmektir. Örneğin 95 metrekare bir daireniz var ve ısıtma ihtiyacınız az ise bu alan için hermetik kombi yeterli iken siz yoğuşmalı ve güçlü bir kombi seçerseniz, kombiniz yoğuşma için gerekli petek ve ısıtma alanına sahip olamadığı için yoğuşamayacak ve hermetk kombi kadar yada ondan daha fazla yakacaktır. Bu nedenle öncelik, ihtiyacınızın ve bu ihtiyaca uygun hermetik yada yoğuşmalı kombi seçiminizin belirlenmesi gereklidir.

Bu seçime göre ısıtma gücü, ısıtılacak alanın kullanım şekli, diğer talepler ve bütçeye uygun bir kombi seçimi doğru olacaktır. herkes manda kasa bir Mercedes ister ama bazen şehir içinde küçük bir punto daha çok işinizi görebilir, yada kırsal alanda bir Duster, aile iseniz bir station wagon, yada gençseniz iki kapılı bir BMW daha iyi olabilir. O nedenle realistik bir yaklaşım ve doğalgaz konusunda uzman bir makina mühendisi ve doğalgaz dağıtım şirketi sertifikalı yetkili bir mühendislik firması desteği önemlidir.

Bizler villa, dubleks vb. 200 metrekare üzeri alanlarda Viessmann, 150-200 metrakare arası dairelerde buderus, 100-1550 metrekare alanlarda buderus,immergas, demirdöküm ve ariston önerirken 100 metrekare altında kalan dairelerde ariston, protherm veya beko hermetik kombileri öneriyoruz. Bu 100 metrekare altı evlerde genelde yoğuşmalı kombi önermiyoruz, eğer yoğuşmalı kombi takılacak ise toplam radyatör petek boyunun 8 metreye ulaşmasını istiyoruz ve tüm peteklerin açık kullanılacak ise tavsiye ediyoruz.

Bir diğer unsur ise yoğuşmalı kombi ile termostatık vana kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Eğer talep edilecek ise oda termostatı en iyi çözümdür. Yoğuşmalı kombi kullanılan tesisatta termostatik vana kullanılması yada bazı peteklerin tamamen kapatılması, kombi cihazının yoğuşma karekteristiğini bozacak ve ucuza ısınma yapabilecekken doğalgaz faturalarınızın artmasına neden olacaktır.

Yoğuşmalı Kombi Gitti Gidiyor

Tags: , ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın